8 pomysłów na to, jak nauczyć się angielskiego samemu w domu

Znajomość języka angielskiego jest w obecnych czasach niezbędna, aby znaleźć dobra pracę. Pracodawcy bardzo często wymagają takich umiejętności podczas rekrutacji, ze względu na liczne kontakty firm z zagranicznymi przedsiębiorstwami. Najbardziej popularny jest język angielski, ponieważ jest on językiem uniwersalnym na całym świecie.

Języka angielskiego można nauczyć się samodzielnie, nie ponosząc dużych kosztów na kursy językowe czy korepetycje. Wystarczy zacisze własnego domu i trochę chęci.

Od czego zacząć samodzielną naukę języka angielskiego?

Najważniejszą rzeczą, od której należy zacząć samodzielną naukę języka, jest wyznaczenie sobie motywacji. Dobry plan działania jest kluczowy w osiągnięciu dobrych wyników.

Kiedy nauka będzie na konkretny cel, który np. pozwoli nam awansować w pracy lub podróżować, to efekty będą widoczne bardzo szybko?

Kolejna rzeczą jest ustalenie czasu , jaki będzie poświęcany uczeniu się języka angielskiego. Jest to bardzo istotne, gdyż regularna nauka jest kluczem do sukcesu. Lepsze będą częstsze np. pół godzinne codzienne sesje, niż -2-3 razy w tygodniu po godzinie.

Nauka języka angielskiego bez kursu językowego? Czy to możliwe?

Uczyć się można na rożne sposoby np. uczęszczając na kurs językowy, chodząc na korepetycje lub tez uczyć się samodzielnie za pomocą innych środków.

Wszystko zależy od tego ile chce się przeznaczyć na to czasu, pieniędzy i oczywiście chęci.

Kursy językowe są zazwyczaj kosztowne, tak samo jak korepetycje. Natomiast samodzielna nauka języka angielskiego w domu, to koszt jedynie podręcznika do gramatyki angielskiej i słownika polsko – angielskiego. Te dwie rzeczy na początek w zupełności nam wystarcza, jeśli chodzi o zakupy.

W dzisiejszych czasach mamy ogromny dostęp do pomocy naukowych, z których możemy korzystać zupełnie za darmo. Wystarczy poświecić tylko trochę swojego czasu.

W nauce języków nie chodzi o to, aby od razu uczyć się gramatyki. Najpierw należy nauczyć się podstawowych zwrotów.

Jeśli zasób słów będzie większy, to powoli można przejść do nauki najprostszych czasów.

Sposoby ułatwiające naukę angielskiego samemu w domu to:

  • słuchanie radia

Każdy lubi słuchać ulubionej muzyki. Warto więc, wykorzystać to i otaczać się językiem angielskim na co dzień lub na wakacjach. Mogą to być ulubione piosenki lub radio angielskie, które lecąc w tle przybliży nas trochę do sposobu wymowy, akcentowania niektórych wyrazów. Nawet, jeśli nie do końca wszystko będzie dla słuchacza zrozumiałe.

  • aplikacje do nauki słówek

Darmowych aplikacji na rynku jest mnóstwo, część z nich jest darmowa całkowicie, natomiast niektóre tylko na poziomie podstawowym. Aplikacje ze względu na to, iż są instalowane zazwyczaj w telefonach, pozwalają na naukę o każdej porze i w każdym miejscu.

  • rozmowy skype

Rozmowy przez skype są dobrym narzędziem, nie tylko do nauki angielskiego, ale tez do zawierania przyjaźni. Na rożnych grupach językowych, można znaleźć osoby, które są obcokrajowcami i chcą się uczyć naszego języka polskiego. Można więc wzajemnie sobie pomóc, tym bardziej, że najlepszym nauczycielem jest osoba, dla której dany język jest ojczystym.

  • oglądanie ulubionych filmów z napisami polskimi

To jedna z najprzyjemniejszych form nauki języka angielskiego. Oglądane ulubionego filmu lub serialu w języku angielskim, pomoże się z nim osłuchać. Przy okazji ucząc się, tez kilku nowych zwrotów.

  • czytanie książek

To jest już trudniejszy sposób, ale oczywiście można zacząć od książek dla dzieci, gdzie język będzie prostszy.

  • lekcje online

Jest to forma bardziej korzystna dla tych, którzy cenią swój czas lub obowiązki nie pozwalają im na wyjazdy. Zawsze można skorzystać z pomocy native speakera, aby podszkolić swoją wymowę lub rozwiązać kwestie gramatyczne.

  • rozmowy z przyjaciółmi

Spotykając się ze znajomymi warto czasem organizować sobie wieczory językowe i rozmawiać tylko w języku angielskim. Towarzystwo przyjaciół nie powinno nikogo stresować, a warto połączyć przyjemne z pożytecznym.

  • fiszki

Stosowanie fiszek jest bardzo przydatna rzeczą. Fiszki to malutkie karteczki, które można porozklejać w mieszkaniu np. na urządzeniach codziennego użytku. Widzi się je codziennie, więc łatwiej słownictwo wchodzi do głowy.