małe dzieci nauka języka

Dlaczego warto uczyć małe dzieci języka obcego?

W jakim okresie najlepiej zapisać dziecko na zajęcia języka obcego?

Mózgi dzieci najlepiej rozwijają się w tzw. okresach krytycznych. Pierwszy z nich to przedział od 2. do 7. roku życia i to właśnie wtedy dziecko jest w stanie nabyć umiejętność komunikowania się w języku obcym na takim samym poziomie, co ojczysty. Co ciekawe, gdy przekroczą one wiek 8. lat, następuje spadek biegłości w nauce języków obcych. Taka zależność w kontekście wieku występuje także w przypadku nabywania przez dzieci umiejętności muzycznych.

Mając na uwadze powyższe, rodzice powinni rozważyć na przykład angielski dla dzieci już w żłobku lub pierwszych latach w przedszkolu. Na rynku lingwistycznym jest wiele szkół językowych, które oferują programy nauczania dla dzieci. Programy są skierowane na przykład dla dzieci od 4. roku życia, czyli właśnie wtedy, gdy występuje pierwszy okres krytyczny.

Zajęcia nie obejmują tzw. wkuwania słówek, lecz łączą zarówno naukę, jak i zabawę, inspirując jednocześnie dzieci do uczenia się wybranego języka obcego. Doskonałym przykładem zajęć, podczas których lektorzy wybierają takie metody, jest kurs angielskiego w Łodzi dla najmłodszych, który jest popularny.

Nauczanie dzieci języka obcego – co mówią badania?

Współcześnie w internecie można zapoznać się z wieloma wynikami badań, które wskazują, że warto postawić na wielojęzyczność swojego dziecka. Świetnym przykładem są badania przeprowadzone w 2013 roku przez psychologów m.in. Moralesa i Calvo.

Naukowcy wykazali, że dzieci dwujęzyczne mają lepszą pamięć roboczą niż dzieci, które mówią jedynie w języku ojczystym. Z pewnością jako rodzic zastanawiasz się, czym jest pamięć robocza? Jest odpowiedzialna za przechowywanie, przetwarzanie i aktualizowanie informacji w krótkich okresach oraz jest bardzo ważna w kontekście umiejętności rozwiązywania problemów i funkcji wykonawczych.

Jak widać, wnioski naukowców jasno wskazują, że nauka języków obcych przez dzieci to jedna z najlepszych form rozwoju ich umysłów. Nie czekaj więc i sprawdź, jaka szkoła języka angielskiego lub innego języka obcego w Twojej okolicy oferuje programy nauczania dla dzieci od pierwszych lat życia.

Korzyści płynące z nauczania języka obcego dzieci

Liczne badania wykazują, że nauka języków obcych w przypadku dzieci jest czynnością o charakterze poznawczym, a nie lingwistycznym. Dlatego dzieci dwu- czy trójjęzyczne szybciej rozwiązują zadania i problemy oraz mają lepszą zdolność krytycznego myślenia. Oprócz tego maluchy wielojęzyczne są kreatywniejsze oraz mają lepszą pamięć i doskonale radzą sobie w działaniach wielozadaniowych.

Udowodniono także, że dzieci wielojęzyczne w późniejszym okresie, lepiej i szybciej rozwijają umiejętności czytania i pisania oraz myślenia abstrakcyjnego, w porównaniu do dzieci, które mówią tylko w jednym języku. Co więcej, badania przeprowadzone w latach 70. XX wieku przez psychologa Richarda Landry’ego wykładającego na Uniwersytecie w Rhode wykazały, że dzieci dwujęzyczne osiągają lepsze wyniki na egzaminach niż jednojęzyczne. Jednak na tym korzyści się nie kończą. Zapisując dziecko na przykład na angielski dla dzieci, możesz być pewien, że jeśli będzie chciało w przyszłości nauczyć się kolejnego języka, będzie to dla niego znacznie łatwiejsze.

Podsumowując, warto postawić na rozwój dwujęzyczności, ponieważ według badań taka forma nauki przynosi dziecku najwięcej korzyści w zakresie rozwoju intelektualnego, poznawczego i społecznego. Co więcej, aby nauka była efektywna, dobrym pomysłem będzie zapisanie malucha na przykład na kurs angielskiego w Łodzi lub w innym mieście, najwcześniej, jak to możliwe.

W jaki sposób zachęcić dzieci do nauki języka obcego?

Nauka języków obcych dla dzieci nie musi być t nastawiona tylko na efektywność, ale i powinna na zabawę. Jako rodzic możesz samodzielnie zachęcić dziecko do nauki przez zabawy językowe, piosenki i rymowanki oraz książki.

Choć w teorii może się to wydawać proste, jednak bardzo często rodzice nie potrafią skutecznie zachęcać swojego dziecka do nauki języka obcego. W takich sytuacjach najlepiej nawiązać współpracę z pobliskim centrum językowym. Godnym uwagi jest szkoła języka angielskiego Moose zatrudniająca doświadczonych lektorów, którzy potrafią zaszczepić u najmłodszych radość z nauki języka obcego.

Jako rodzic możesz być pewien, że zapisując swoje dziecko na zajęcia dla dzieci, nie będzie się nudzić, wręcz przeciwnie, nauka przyniesie mu wiele radości. Zazwyczaj lektorzy zachęcają najmłodszych słuchaczy do poznania nowego języka przez śpiewanie, rozwiązywanie zagadek oraz gry edukacyjne. Jak widać, nauka języka obcego przynosi wiele korzyści Twojemu dziecku. Warto jak najszybciej zapisać dziecko na zajęcia do szkoły językowej, tak aby dziecko mogło uczyć się języka obcego podczas tzw. okresu krytycznego.