podręczniki angielski

Jak skutecznie uczyć się angielskiego w szkole?

Podziel się ze znajomymi:

Mimo starań nauczycieli, wielu uczniów po ukończeniu szkoły nie potrafi płynnie posługiwać się językiem angielskim. Przygotowanie do matury w liceum lub technikum również nie gwarantuje rzeczywistego poszerzenia umiejętności absolwentów. Przyczyny problemu mogą mieć oczywiście różne źródła. Te najczęściej powtarzane w szczególności przez rodziców to: 'brak predyspozycji językowych’, 'nieodpowiednia metoda nauczania’ czy 'nierozwojowe podręczniki szkolne’. Tymczasem bardzo często uczniowie, choć starają się przyswoić podstawy języka, skupiają się przede wszystkim na bazie, którą przekazują im nauczyciele podczas zajęć. Warto przy tym zaznaczyć, że książki dostępne w placówkach obejmują jedynie zakres nauki. Dlatego, chcąc rzeczywiście poznać język, warto rozwijać swoje umiejętności poza lekcjami angielskiego. Nowoczesne pomoce naukowe dają uczniom mnóstwo możliwości. Księgarnia internetowa pozwala na zakup dodatkowych książek w stosunkowo niskich cenach. Dzięki nim, nauka języka poza szkołą, poszerza wiedzę dzieci w tym zakresie.

Dlaczego warto przyłożyć się do nauki języka angielskiego w szkole?

W dzisiejszym świecie umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest nie tylko przywilejem, ale wręcz jednym z oczekiwań m.in. na płaszczyźnie zawodowej. Coraz trudniej sobie wyobrazić managera, który nie byłby w stanie porozumieć się z kooperantami z innych krajów. Poza tym, wartościowe publikacje, podręczniki naukowe czy książki, publikowane są w rodzimym języku oraz bardzo często tylko w przełożeniu na język angielski. Warto też wspomnieć o codzienności. Język angielski przydaje się podczas zagranicznych podróży chociażby na pokładzie samolotu czy w hotelu.

Jak skutecznie uczyć się angielskiego w szkole?

Niezastąpioną bazą do nauki języka angielskiego w szkole są podręczniki szkolne. Książka obejmuje podstawy programowe, pozwalające przygotować uczniów do egzaminów. Nie brakuje w niej pomocnego słownictwa oraz gramatyki. Należy przy tym jednak zaznaczyć, że publikacja szkolna uwzględnia jedynie określony zakres przedmiotu. Dlatego też, jeśli uczniom zależy na rozwoju umiejętności językowych, powinni sięgać po dodatkowe materiały takie jak anglojęzyczna prasa czy podcasty.

Podręczniki do efektywnej nauki języka angielskiego

Poza podręcznikami szkolnymi, w które musi być wyposażony każdy uczeń, warto sięgać po inne materiały dostępne m.in. w księgarniach internetowych. Nie brakuje w nich bowiem książek dostosowanych do potrzeb i możliwości każdego czytelnika. Duża rozpiętość poziomów programowych, umożliwia dopasowanie tytułu do indywidualnego obszaru wiedzy. Poza tym, dostępne w sprzedaży repetytoria oraz opracowania, stanowią świetne podsumowanie programu, przygotowującego ucznia do egzaminów.

Łącząc przyjemne z pożytecznym

Rozwój umiejętności językowych nie ogranicza się tylko do wiedzy określonej w programie szkolnym. Nauka języka angielskiego przyniesie lepsze efekty, jeśli uczeń rzeczywiście zainteresuje się przedmiotem. Aby do tego doszło, warto włączyć do swojej codzienności programy dotyczące np. gotowania, sportu czy też zajęć fitness w języku angielskim. Łącząc indywidualne zainteresowania z nauką języka, zwiększa się szanse na skuteczne przyswojenie wiedzy z tego obszaru.

Przedmiot języka angielskiego to jedno z najcenniejszych zajęć edukacyjnych w szkole. Otwiera uczniom drogę do szerszej komunikacji z kulturami zagranicznymi. Obcy język stanowi w tych czasach także warunek zatrudnienia w większych korporacjach. Dlatego też, dobrze jest pracować nad skutecznością nauki angielskiego wśród dzieci. Podstawa programowa w szkole nie powinna być traktowana jako gwarancja osiągnięcia odpowiedniego poziomu językowego. Poziomy bardziej zaawansowane są możliwe do osiągnięcia przede wszystkim, gdy dziecko rzeczywiście zainteresuje się przedmiotem. Warto, aby obcowało z językiem na co dzień, a w tym czytało anglojęzyczne publikacje lub prasę, słuchało podcastów, a także sięgało po dodatkowe podręczniki, rozwijające umiejętności.