Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

Zapewne wiele osób zastanawia się, jak nauczyć się angielskiego w sposób szybki, przyjemny i jednocześnie skuteczny. Pojawiają się też głosy, że aby opanować język obcy trzeba mieć talent, czas, nieograniczone środki na kursy językowe, a najlepiej zacząć naukę już jako dziecko.
W niniejszym artykule postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości. Przedstawimy 6 zasad, które pomogą Wam w efektywny sposób nauczyć się języka angielskiego.

Zobacz: 8 pomysłów na to, jak nauczyć się angielskiego samemu w domu

Pamiętajcie! Szybka i skuteczna nauka języka obcego jest możliwa.

1. Określenie celu

Przed rozpoczęciem nauki języka obcego warto zadać sobie pytanie, po co tak naprawdę chciałbym się go nauczyć oraz kiedy uznam, że odniosłem sukces.
Czy jest to dobra ocena na maturze? Wyjazd za granicę? A może chęć oglądania filmów i seriali w oryginalnym języku?
Cel powinien być jasno sprecyzowany, ambitny, mierzalny, możliwy do osiągnięcia i terminowy.
Jeżeli cel jest duży – podziel go na mniejsze części. Pomoże Ci to w stworzeniu efektywnego harmonogramu nauki języka obcego.
Im więcej znajdziesz powodów, dla których chcesz się uczyć języka angielskiego, tym łatwiej przyjdzie Ci jego nauka.

2. Określenie metody

Która metoda jest najbardziej skuteczna? Ta, którą Ty lubisz i która sprawdza się u Ciebie.
Dostosuj metodę nauki do swoich indywidualnych możliwości i preferencji. Wybieraj takie formy przekazu, które będą dla Ciebie najbardziej zrozumiałe. Mieszaj metody w zależności od nastroju i potrzeb. Bądź kreatywny. Różnorodność jest kluczem do sukcesu!
Pomocy dydaktycznych do nauki języka angielskiego jest całe mnóstwo. Do dyspozycji masz m.in. szkoły językowe, kursy on-line, platformy e-learningowe, podręczniki szkolne, zajęcia z Native speakerem, korepetycje z lektorem w domu bądź naukę języka przez Skype.

3. Systematyczność

Wyrób w sobie nawyk uczenia się każdego dnia. 15 minut dziennie, które praktycznie każdy jest w stanie wygospodarować w swoim kalendarzu, daje lepsze efekty niż godzina raz na tydzień. W tym czasie ucz się intensywnie, pamiętając o powtórkach materiału już opanowanego.
Wyrób w sobie nawyk. Stwórz kalendarz, w którym będziesz oznaczał dni, w których udało Ci się osiągnąć swój cel. Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu nauki szybciej zauważysz efekty, co dodatkowo zmotywują Cię do dalszej pracy.

4. Staraj się otoczyć jak największą ilością bodźców językowych

Czytaj serwisy internetowe, czasopisma, blogi. Korzystaj z aplikacji do nauki języków. Oglądaj filmy, seriale, słuchaj podcastów, audiobooków, muzyki z oryginalną ścieżką dźwiękową i napisami. Naklejaj kartki w domu, z angielskimi słówkami. Ucz się słów, wraz z ich wykorzystaniem w zdaniach. Notuj i zapamiętuj wszystko, co Cię śmieszy, bawi i ekscytuje.
Jeżeli będziesz uczyć się angielskiego na materiałach które rzeczywiście Cię interesują, to nauka będzie o wiele efektywniejsza. Dodatkowo poprzez ciągły kontakt z językiem unikniesz sytuacji, w której zapomnisz to, czego się do tej pory nauczyłeś.

5. Nie przesadź!

Nie kupuj od razu kilku różnych kursów językowych i miliona podręczników. Ogranicz się do maksymalnie dwóch, trzech pozycji, z których chcesz się uczyć.
Nie śpiesz się nadmiernie. Nie skacz pomiędzy tematami w nadziei, że im więcej tematów opanujesz, tym szybciej nauczysz się języka obcego. Najlepiej wybrać jest jeden, konkretny temat i uczyć się go przez określony czas. Dzięki temu nauczysz się kompleksowo jednego zagadnienia – będziesz mógł sprawnie posługiwać się słownictwem i wyrażeniami z danego zakresu.
Nie zapominaj też, że oprócz codziennej, systematycznej nauki ważny jest wypoczynek. Zmęczony umysł nie jest w stanie efektywnie przyswajać nowych treści.

6. Uwierz w siebie

Nie przejmuj się ludźmi, którzy mówią Ci, że nie masz szans na osiągnięcie założonego celu. Szukaj inspiracji, nowych narzędzi i nie zrażaj się porażkami – błędy są rzeczą naturalną i nieuniknioną. Rysuj, śpiewaj, nie bój się mówić, czytaj wszystko to, co Cię interesuje i baw się przy tym doskonale, bo tak naprawdę przegrywają tylko ci, którzy niczego nie robią.