To, że tekst napisał ekspert w swojej dziedzinie i jest on pod względem merytoryki najwyższej jakości, nie oznacza, że jest wolny od błędów językowych czy literówek – potrzebna jest korekta tekstu. Nie każdy jest językoznawcą, więc jej zlecenie jest standardowym działaniem, które pomaga uniknąć wpadki po publikacji treści. Błędy mogą odwrócić uwagę od jej przekazu, dlatego warto podjąć wszelkie kroki, by ich uniknąć.
Na czym polega korekta tekstu?
Korekta tekstu polega na jego uważnym przeczytaniu, zwracając uwagę przede wszystkim na zawarte w nim literówki, powtórzenia i inne błędy stylistyczne. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy nad poprawieniem treści pracuje wiele osób. Pierwszą korektę wykonuje sam jej autor, a następnie zajmuje się nią redaktor – pracownik wydawnictwa lub agencji marketingowej, która publikuje materiał.
Sprawdzając własny tekst, zwłaszcza jeśli robi się to tuż po jego napisaniu, łatwo nie zauważyć błędów. Ten problem niweluje dodatkowa osoba, która sprawdza treść. Jeśli nie masz w firmie kogoś, kto mógłby podjąć się takiego zadania, najlepiej, jeśli zlecisz korektę tekstu na zewnątrz. Jest wiele firm i freelancerów przyjmujących takie zadania. Nie ma problemu, jeśli treść jest języku obcym. Istnieją biura tłumaczeń, które mają szerokie doświadczenie w koreckie tekstów obcojęzycznych, np. https://dogadamycie.pl.
Jakie są korzyści z korekty tekstu
Korekta tekstów to przede wszystkim sposób na uniknięcie wpadki po publikacji materiału. Na pewno zdarzyło Ci się widzieć świetny tekst, w którym jednak na pierwszy plan wychodziły literówki i inne błędy. Niestety rzucają się one w oczy. Sprawia to, że komentujący materiał, zamiast doceniać wartość treści, zwracają uwagę na przeoczenia. Te mogą znacząco obniżyć poczucie obcowania z profesjonalną treścią czytelników. Eliminacja błędów jest więc niezbędna, by uniknąć negatywnego obioru tekstu wśród jego grupy docelowej.
Kto może wykonać korektę tekstu?
Korektę tekstu może wykonać każdy, kto zna się na języku, w którym jest napisany. W praktyce jest to jednak wiedza znacznie bardziej obszerna, niż mogłoby się wydawać. Potrzebny jest więc profesjonalny korektor, który wyeliminuje:
- literówki,
- powtórzenia,
- błędy ortograficzne,
- błędy stylistyczne.
Pracę nad tekstem może podjąć także redaktor. Jego zadaniem jest już nie tylko wyłapanie błędów, ale też zaawansowana edycja treści. Może on np. zmienić jej stylistykę, tak by była łatwiejsza w czytaniu, pozostawiając natomiast sens tego, co autor chciał w niej przekazać.
Korekta tekstu – podsumowanie
Korekta tekstu nie jest łatwym zadaniem, a jeśli słabo znasz język, w którym jest on napisany, wręcz karkołomnym. Na szczęście nie musisz się go podejmować. Pomogą Ci profesjonaliści, którzy specjalizują się w różnych językach. Sprawdzonych ekspertów zatrudnisz za pośrednictwem biura dogadamycie.pl.