small talk

Small talk: zasady i przykłady

Podziel się ze znajomymi:

Small talk to dla wszystkich osób uczących się języka angielskiego doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności, ale przede wszystkim do nawiązania nieco bliższej relacji z poznaną osobą. Czym dokładnie jest, na jakich zasadach się opiera i jakie zwroty w tym przypadku warto poznać?

Czym jest small talk?

W dosłownym tłumaczeniu nazwalibyśmy go małą rozmową, ale tak naprawdę chodzi tutaj o pogawędkę na niezobowiązujące i niezbyt trudne tematy. Pogawędka tego rodzaju zazwyczaj nie trwa długo, a innym określeniem, które doskonale definiuje jej charakter, jest weather talk, czyli rozmowy o pogodzie. Small talk najczęściej ma miejsce w sytuacjach zawodowych lub towarzyskich, kiedy wypada zamienić z kimś parę zdań, ale obie strony ledwie się znają i w związku z tym nie są w stanie rozmawiać na głębsze tematy. Krótki rozmowy o błahych i zupełnie neutralnych sprawach dla części osób mogą być stratą czasu, ale w rzeczywistości świadczą o naszych społecznych i sprawiają, że łatwiej jest nam się odnaleźć w zupełnie nowym towarzystwie.

Jakie są zasady small talk?

Żaden z twórców języka angielskiego czy nawet tego konkretnego określenia nie miał na celu moderowania przyszłych rozmów wszystkich użytkowników tego języka. Istnieją jednak niepisane zasady, wynikające raczej z kultury osobistej, których przestrzega się w tym wypadku. Podczas pogawędki bardzo ważne jest to, aby unikać kontrowersyjnych tematów, takich jak religia, polityka, sprawy intymne czy stan zdrowia. Tematami, które sprawdzą się doskonale, są za to sztuka i kultura, sport, podróże, kulinaria czy też zainteresowania. Rozmówcy powinni uważnie słuchać się nawzajem i okazywać sobie zainteresowanie. Nie mniej ważne jest to, aby zadawać otwarte pytania, dzięki który można podtrzymywać rozmowę.

Small talk zwroty do pogawędki

  • Jednym z dobrych tematów na rozpoczęcie rozmowy jest odniesienie się do aktualnej pogody. W takich sytuacjach warto znać zwroty:

What’s the weather forecast? – Jaka jest prognoza pogody?

It’s snowing again! – Znów pada śnieg!

It’s so warm, isn’t it? – Jest tak ciepło, nieprawdaż?

It’s supposed to be cloudy today. – Dziś ma być pochmurno.

What a nasty weather! – Ale okropna pogoda!

  • Rozmowy na temat pracy (o ile nie porusza się kwestii zarobków) są dość bezpieczne, a nawet wskazane, jeśli small talk odbywa się w okolicznościach służbowych. Wówczas przydatnymi zwrotami okażą się na przykład:

How long have you been working here? – Od jak dawna tutaj pracujesz?

Will you apply for a promotion? – Czy będziesz starać się o awans?

You should appy for a promotion. – Powinnaś starać się o awans.

That assignment was quite easy, wasn’t it? – To zlecenie było całkiem łatwe, nieprawdaż?

  • Podróże to jeden z przyjemniejszych tematów zarezerwowanych między innymi dla tego rodzaju pogawędek. W końcu każdy gdzieś był lub planuje odwiedzić jakieś nowe miejsce. Warto w związku z tym znać takie zwroty, jak:

I’ve heard you had visited New York. – Słyszałam, że odwiedziłeś Nowy Jork.

Have you ever been to China? – Czy kiedykolwiek byłeś w Chinach?

Do you like to travel? – Czy lubisz podróżować?

Are you planning some holiday this year? – Czy planujesz jakieś wakacje w tym roku?

Which countries have you seen in South America? – Które kraje widziałeś w Ameryce Południowej?

  • Nie mniej przyjemne są rozmowy o jedzeniu, zwłaszcza jeśli ktoś je uwielbia, zna się na nim czy też jego pasją jest gotowanie. Jaki zwroty warto znać w tym wypadku?

Do you enjoy cooking? – Czy lubisz gotować?

What do you usually eat for breakfast? – Co zazwyczaj jadasz na śniadanie?

What do you think about that restaurant? – Co sądzisz o tamtej restauracji?

How does it taste? – Jak to smakuje?

Have you ever tried eating seafood? – Czy kiedykolwiek kosztowałeś owoców morza?

  • Jednym z dobrych sposobów na bliższe poznanie kogoś w trakcie pogawędki jest rozmowa na temat zainteresowań. Wówczas mogą się przydać takie zwroty, jak:

What do you do in your free time? – Co robisz w wolnym czasie?

Do you have any hobbies? – Czy masz jakieś zainteresowania?

Are you interested in photography? – Czy interesujesz się fotografią?