śniadanie angielskie

Śniadanie angielskie, czyli czym jest Full English breakfast?

Podziel się ze znajomymi:

Efektywna nauka angielskiego to nie tylko wkuwanie na pamięć zasad gramatyki i angielskich słówek, ale również znajomość kraju i jego obyczajów. Pozwala to lepiej zrozumieć zachowania Anglików oraz zapewnia większe obycie. Dotyczy to nie tylko typowych informacji o kraju, ale też jego tradycjach kulinarnych. Jednym z podstawowych dań, które warto znać, jest tradycyjne angielskie śniadanie, czyli Full English breakfast, które podawane jest w Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz innych krajach anglojęzycznych, należących kiedyś do Imperium brytyjskiego. Z czego składa się angielskie śniadanie? Co warto wiedzieć o Full English breakfast?

Tradycyjne angielskie śniadanie

Full English breakfast to tradycyjne angielskie śniadanie, które nie jest jednym daniem, a raczej zbiorem produktów i dań, które tworzą sycący i dość tłusty posiłek. Nie jest to zbyt zdrowe danie, dlatego Anglicy nie jedzą go zbyt często na śniadanie, ale chętnie jedzą je na wyjazdach, wybierając angielskie śniadanie zamiast lżejszych propozycji śródziemnomorskich. Full English breakfast jest tak popularne, że zamówisz je praktycznie w każdej restauracji, hotelu i pubie o dowolnej porze dnia.

Z czego składa się tradycyjne śniadanie angielskie?

  • Jajka sadzone (fried eggs) lub jajecznica (scrambled eggs)
  • Fasolka w sosie pomidorowym (beans in tomato sauce)
  • Smażony, chrupiący bekon (bacon rashers-fried)
  • Smażone kiełbaski (sausagges)
  • Opiekany chleb, czyli tosty (toasts)
  • Plastry smażonego pomidora (fried tomatoes).

Czasem takie śniadanie podawane jest z wędzonym śledziem (kiper), panierowanymi krążkami cebuli (onion rings), podsmażonymi grzybami (mushrooms), podsmażaną kapustą z ziemniakami (bubble and squeak) lub smażonymi kawałkami ziemniaka (hashed browns).

Dlaczego FULL English breakfast?

Śniadanie angielskie w tradycyjnej wersji nie jest zbyt zdrowe, ale z pewnością jest bardzo sycące i wystarcza na wiele godzin. Stąd też nazwa full, co oznacza pełny. Jest dość tłuste i bardzo kaloryczne (może dostarczyć nawet 1000 kcal), co podobno świetnie sprawdza się na kaca i zapewnia sytość na większą część dnia. Jest więc idealne przed całodziennym zwiedzaniem, czy leniuchowaniem na plaży. Oczywiście dzisiejsze przyzwyczajenia konsumentów i większa dbałość o zdrowie i szczupłą sylwetkę sprawiają, że w wielu miejscach dostępne są wersje fit lub light. W takiej wersji większość produktów jest gotowana lub duszona, a nie smażona. Wybierane są również mniej kaloryczne wersje produktów np. kiełbasek. Jednak wiele osób uważa, że nie ma to nic wspólnego z Full English breakfast, a przez niektórych jest to wręcz uznawane za profanację tradycji. W końcu większość Brytyjczyków uważa, że najważniejszym składnikiem takiego śniadania jest chrupiący boczek, który nie jest ani zdrowy, ani fit!

Full English breakfest – historia

Angielskie tradycyjne śniadania jadano już w XIX wieku! Mimo że nie były one dokładnie takie same, jak w obecnej formie i z czasem skład ewoluował, to jest to najstarsze danie kuchni brytyjskiej. Pomysł na jajka sadzone oraz dodatek pomidorów przybył z Chin, a bekon w składzie pojawił się w XVIII wieku, gdy zaczęto importować świnie z Irlandii. Ze względu na bogaty skład na Full English breakfast mogli sobie pozwolić tylko ludzie z wyższych sfer – takie śniadania były więc nie tylko sycące, ale też świadczyły o luksusie i statusie. Co nie powinno nikogo dziwić, dawniej śniadanie angielskie podawano z kuflem piwa (beer), ale dzisiaj popijane jest herbatą (tea) lub kawą (coffee).

Nauka angielskiego – dlaczego warto znać kontekst kulturowy języka?

Nauka języka obcego nie powinna obejmować tylko żmudnego zapamiętywania słówek oraz nauki zasad gramatyki. Jeśli chcesz się naprawdę swobodnie porozumiewać po angielsku, to musisz też poznać kontekst kulturowy. Możesz to zrobić, czytając angielską literaturę (w oryginale!), oglądając anglojęzyczne filmy i programy oraz zdobywając wiedzę na temat kraju. Dzięki temu poznasz zwroty potoczne, przysłowia i idiomy, których na co dzień używają Anglicy. Dodatkowo znajomość ważnych wydarzeń historycznych, tradycji i kulinariów sprawi, że wypowiedzi rodowitych Anglików będą dla Ciebie bardziej zrozumiałe, a Ty będziesz mógł precyzyjniej wypowiadać myśli.