egzamin cae

Opis egzaminu Certificate in Advanced English (CAE)

Podziel się ze znajomymi:

Egzamin CAE sprawdza znajomość języka angielskiego na poziomie C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (Common European Framework of ReferenceCEFR). Certyfikat CAE poświadcza o tym, że zdający wystarczająco swobodnie posługują się językiem angielskim, aby studiować lub pracować w środowisku anglojęzycznym. Certyfikat z egzaminu CAE można wykorzystać przy aplikowaniu na uniwersytet, podczas składania podania o wizę studencką w Wielkiej Brytanii i Australii. Upoważnia również do zwolnienia z egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Test CAE umożliwia odniesienie sukcesu w pracy i nauce w krajach anglojęzycznych. Prawie wszystkie uczelnie brytyjskie, uniwersytety i instytuty TAFE w Australii oraz uczelnie wyższe w USA i Kanadzie uznają testy CAE. CAE to egzamin honorowany w handlu, przemyśle i instytucjach edukacyjnych w Polsce i na świecie.

Informacje ogólne o egzaminie CAE

Przygotowanie do egzaminu wymaga ok. 900 godzin nauki języka angielskiego. Czas trwania całego egzaminu – 3 godziny 55 minut. Przerwy między poszczególnymi modułami wynoszą 10-15 minut. CAE przeznaczony jest dla osób posługujących się językiem angielskim na poziomie zaawansowanym. CAE przeznaczony jest dla nastolatków i młodzieży, jak również dla osób dorosłych.

Opis egzaminu CAE

Egzamin CAE składa się z 4 części: – czytania i używania angielskiego (test gramatyczno-leksykalny), pisania, słuchania oraz mówienia.

  • CZYTANIE (READING AND USE OF ENGLISH)
    Czas trwania: 1 godzina 30 minut

Ta część egzaminu składa się z 56 pytań. Arkusz egzaminacyjny zawiera teksty o łącznej długości od około 3000 do 3500 słów. Od kandydatów oczekuje się, że zrozumieją teksty zaczerpnięte z różnych źródeł, takich jak opowiadania, powieści, czasopisma, gazety i artykuły internetowe.
Pierwsze trzy zadania polegają na wypełnianiu luk w tekście (na wyborze lub wpisaniu właściwych słów) w celu zweryfikowania naszej znajomości słownictwa i gramatyki. Kolejne zadanie polega na przekształcaniu wyrazów, aby sprawdzić naszą znajomość gramatyki i słownictwa oraz kolokacji. Następne zadanie to udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu (test wielokrotnego wyboru). Następnie 4 krótkie notatki należy przypisać do podanych pytań lub wyrażeń, a w kolejnych zadaniach wybrać akapity, którymi uzupełniamy luki w tekście, oraz dopasować frazy do tekstów.

  • PISANIE (WRITING)
    Czas trwania: 1 godzina 30 minut

Ta część egzaminu została podzielona została na dwa etapy. 1: obowiązkowy esej w odpowiedzi na tekst wejściowy oraz 2: praca pisemna w formie listu, oferty, raportu lub recenzji – według specyfikacji podanych w zadaniu. Kandydaci są oceniani według następujących kryteriów: treść, osiągnięcia komunikacyjne, organizacja i język.

  • SŁUCHANIE (LISTENING)
    Czas trwania: około 40 minut

Ta część składa się z 4 zadań i zawiera łącznie 30 pytań, które obejmują słuchanie krótkich fragmentów, długiego monologu, wywiadu lub dyskusji i krótkich monologów na dany temat. Kandydaci powinni wykazać się szerokim zakresem umiejętności słuchania potrzebnych w życiu, takich jak rozumienia konkretnych informacji lub poglądów, postaw i uczuć. Nagrania przybierają formę wykładów, rozmów, wywiadów, wystąpień i audycji radiowych. W nagraniach pojawiają się są różne rodzaje akcentów.

  • MÓWIENIE (SPEAKING)
    Czas trwania: 15 minut

Ostatni etap składa się z 4 części. Prowadzony jest twarzą w twarz z dwoma innymi kandydatami oraz dwoma egzaminatorami.

  • przedstawienie się i rozmowa kandydatów z egzaminatorem o domu, rodzinie, szkole, pracy, planach na przyszłość. Czas trwania: 2 min.
  • omówienie zestawu zdjęć. Czas trwania: minuta dla każdego kandydata + 30 sekundowe odpowiedzi zwrotne od drugiego kandydata.
  • rozmowa pomiędzy kandydatami. Czas trwania: 3 min.
  • dyskusja pomiędzy kandydatami a egzaminatorem na zadany temat. Czas trwania: 5 min.