Studia prawnicze a równowaga życia: Jak pogodzić ambitną karierę z życiem osobistym?

Studia prawnicze a czas dla siebie – jak to pogodzić?

Studia prawnicze będące wstępem do ambitnej kariery zawodowej są wymagające, ale mogą być źródłem satysfakcji!

Czy wiążą się one z samymi wyrzeczeniami?

Niekoniecznie! Okazuje się, że aktualnie jest wiele udogodnień, dzięki którym studenci prawa mogą zyskać więcej czasu dla siebie.

Jednym ze sposobów pozwalających oszczędzić czas jest możliwość studiowania bez codziennych dojazdów. Jak to możliwe? Studiować można online, bez wychodzenia z domu. Nawet sesja egzaminacyjna może odbywać się online! To sprawia, że nie trzeba spędzać wielu godzin w pociągach lub w autobusach w drodze na uczelnię. Za to można czas ten przeznaczyć na odpoczynek lub spędzić go z rodziną.

Chcąc zyskać więcej czasu, wybierając się na prawo, studia online nie są jedynym wyjściem. Dla osób, które chciałyby łączyć naukę z pracą, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zajęcia na uczelni w soboty i w niedzielę.

Studia prawnicze zaocznie pozwalają dobrze przygotować się do przyszłego zawodu, a przy tym spędzać czas z rodziną i zarabiać. To może być dobry wybór dla osób, które chciałyby pogodzić sprawnie te wszystkie kwestie.

No waste lessons a studia prawnicze

Równowagę między życiem osobistym a studiami prawniczymi wspiera także idea no waste lessons.

Co oznacza ona w praktyce?

Jest to takie dostosowanie podstawy programowej, aby nie było w niej zajęć niezwiązanych ściśle z kierunkiem studiów. Wybór uczelni, która stosuje taką zasadę, może być kolejnym sposobem na zyskanie czasu podczas studiów prawniczych.

Czy można ukończyć studia prawnicze szybciej niż w 5 lat?

Tytuł magistra prawa można zdobyć już po 3,5 roku nauki. Jest to możliwe, wybierając ITS – Indywidualny Tok Studiów. Jest to dobra informacja dla osób, którym zależy na czasie w kontekście szybszego uzyskania kwalifikacji zawodowych. Co ważne, w 3,5 roku można zrealizować cały program studiów i być w pełni przygotowanym do przyszłej pracy. Rozplanowanie nauki według własnych potrzeb i możliwości to też otwarcie szansy studiowania prawa osobom, które z różnych przyczyn nie byłyby w stanie uczestniczyć w zajęciach w standardowym trybie. Tym samym studia prawnicze są aktualnie postrzegane jako lepiej dostępne, a przede wszystkim – osiągalne dla coraz szerszej grupy osób.

Studia prawnicze a życie osobiste – podsumowanie

Podsumowując: studia prawnicze da się pogodzić z życiem osobistym, dzięki nowoczesnemu podejściu wybranych uczelni. Możliwość korzystania z nowych technologii do nauki online, studia zaoczne, a także Indywidualny Tok Studiów dają studentom więcej przestrzeni na pracę lub czas z rodziną.

Ważne jest także nauczanie oparte o ideę no waste lessons. Dzięki niej studenci nie tracą czasu na zajęcia niezwiązane bezpośrednio z kierunkiem kształcenia.

Ciekawą propozycją może być także zrealizowanie programu 5-letnich studiów w 3,5 roku i uzyskanie po tym czasie tytułu magistra prawa.

Przykłady te pokazują, że możliwości jest wiele, co sprawia, że zawód prawnika staje się lepiej dostępny. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy myślą o karierze sędziego, radcy prawnego, adwokata lub pracownika organizacji międzynarodowych!