Nie sposób funkcjonować w dzisiejszym społeczeństwie bez biegłej znajomości języków obcych, a w szczególności języka angielskiego. W trakcie nauki w szkole obowiązkowa jest nauka przynajmniej dwóch. Wiele osób decyduje się na podnoszenie lingwistycznych umiejętności nie tylko w liceum czy na studiach.
Samodzielną pracę nad dobrym opanowaniem angielskiego lub hiszpańskiego warto zakończyć zdobyciem certyfikatu.
Co daje przystąpienie do egzaminu językowego?
Przede wszystkim motywację do rzetelnej nauki wybranego języka. Zdobycie certyfikatu jest płatne i chociażby dlatego trzeba starannie przygotować się do egzaminu. W ten sposób łatwiej o systematyczną pracę nad językiem. Formalne potwierdzenie umiejętności językowych ułatwia też karierę zawodową i naukową. Kandydaci do pracy często deklarują na przykład zaawansowaną znajomość angielskiego. Posiadanie certyfikatu daje pracodawcy pewność, że uwzględniona w CV biegłość językowa znajduje pokrycie w rzeczywistości. Podobnie uczelnie wyższe, zwłaszcza zagraniczne, oczekują potwierdzenia znajomości angielskiego oficjalnym dokumentem. Certyfikat językowy otwiera więc nowe możliwości.
Jak przygotować się do egzaminu językowego?
Od czego zacząć przygotowania, aby zdobyć certyfikat potwierdzający umiejętności lingwistyczne? Na początku sprawdź swój aktualny poziom językowy. Co sprawia ci największe trudności i nad czym musisz jeszcze popracować? Egzamin językowy sprawdza wszystkie elementy istotne w komunikacji: mówienie, czytanie pisanie, rozumienie i znajomość gramatyki. Dlatego warto realnie ocenić swoje aktualne możliwości w powyższych wymienionych dziedzinach. Z tego też powodu nie zapisuj się na egzamin zbyt wcześnie. Za każde podejście do zdobycia certyfikatu trzeba zapłacić, nie opłaca się więc zbyt pochopnie podejmować decyzji. Standardowo najczęściej wystarczy rok systematycznych przygotowań, aby pewnie podejść do egzaminu. Możesz uczyć się samodzielnie lub wybrać się na kurs językowy. Ważne, aby pracować systematycznie i ciągle pogłębiać swoje umiejętności.
- Najpierw zapoznaj się z opisem egzaminu, może to być na przykład: opis egzaminu Preliminary English Test (PET), First Certificate in English (FCE) lub egzaminu Certificate in Advanced English (CAE).
- Następnie zaopatrz się w testy z poprzednich edycji egzaminu. Dzięki temu zapoznasz się ze stopniem trudności, strukturą zadań i wyzwaniem jakie jest przed Tobą.
Życzymy owocnych przygotowań i sukcesów na egzaminie!